?> Průkaz energetické náročnosti. Byt a dům už bez něj zřejmě neprodáte

Průkaz energetické náročnosti. Byt a dům už bez něj zřejmě neprodáte

Realitní zpravodaj - zprávy ze světa realit a financí

iDnes.cz , 2012-03-28 10:42:56

Od příštího roku bude možné prodávat a pronajímat jen ty nemovitosti, jež budou mít Průkaz energetické náročnosti budov. Tedy takzvaný energetický štítek, který je dnes běžný u spotřebičů.

Chcete si koupit dům a vědět, jak si vede, co se týče spotřeby energie? Dnes se musíte spolehnout na informace od prodávajícího. Od příštího roku to bude jinak: každý, kdo prodává dům nebo byt, si bude muset nechat vystavit Průkaz energetické náročnosti budovy, ze kterého jasně vyplyne, zda je prodávaná nemovitost "žroutem" energie, nebo je úsporná. Průkaz vypadá velmi podobně jako dnes používané energetické štítky na domácí spotřebiče či žárovky.

Zda se opravdu začnou domy podle těchto pravidle štítkovat, ještě není stoprocentně jisté, nyní je zákon v Poslanecké sněmovně, která ho pustila do druhého čtení.

Nejen při prodeji, ale i při pronájmu

Samotný průkaz, často označovaný po vzoru spotřebičů jako energetický štítek, není žádnou novinkou, už od 1. září 2009 ho musí mít všechny novostavby. Nové je to, že jím budou muset být opatřeny i starší domy, bude-li je jejich majitel chtít prodat nebo v nich pronajímat jednotlivé byty.

Pokud se vládní předpis během schvalování nezmění, budete muset mít od 1. ledna 2013 průkaz při prodeji celé nebo části nemovitosti (tedy i jednotlivého bytu) a při pronájmu celé nemovitosti. Od roku 2016 bude tato povinnosti i při pronájmu části budovy – tedy jednotlivého bytu.

Důvody "štítkování" jsou podle odborníků nasnadě. Když si kupujete ledničku, také víte, jakou má spotřebu. "U nemovitosti je tato informace podstatně důležitější, protože náklady na energie jsou v jejich případě několikanásobně vyšší," argumentuje Miroslav Šafařík ze společnosti Porsenna, která zpracování průkazu nabízí.

Průkaz energetické náročnosti prozradí, kolik utratíte za vytápění, chlazení, ohřev vody a osvětlení. Jinými slovy zahrnuje všechny energetické systémy, které lze ovlivnit ve fázi stavby. Nezapočítává se spotřeba domácích a jiných spotřebičů.

Štítek informuje, ale i poradí

Grafická část průkazu zahrnuje kromě vyznačení kategorie, do které objekt spadá, také vyhodnocení, kam by byl objekt zařazen po provedení energeticky úsporných opatření. Dále se dozvíte, kolik objekt ročně spotřebuje energie a také procentuální vyjádření spotřeby jednotlivých systémů jako je vytápění, chlazení, větrání, příprava teplé vody a osvětlení.

V případě starších nemovitostí bude zařazení do třídy sloužit jen jako informace pro kupujícího či nájemce. I když dům skončí ve třídě D až G, neznamená to, že ho nebudete smět prodat či pronajmout. Je to jen informace pro zájemce, že dům nebo byt bude energeticky náročnější a roční platby za energie budou vyšší.

Energetický průkaz vystavují autorizovaní energetičtí auditoři, cena za jeden rodinný dům by se podle odhadu měla pohybovat od tří do pěti tisíc korun. U bytových domů by to mohlo být až několik desítek tisíc korun. Záležet bude především na kvalitě stavební dokumentace.

A právě ta je kamenem úrazu. Máte-li ji k dispozici, prostě ji jen předáte auditorovi, ten posoudí její kvalitu, a pokud to bude potřeba, objekt navštíví. V Česku však stojí spousta budov, k nimž jejich majitelé žádnou dokumentaci nemají.

Podle Šafaříka budou auditoři domy navštěvovat a provádět šetření přímo na místě. "Posouzení bude záviset na jejich odborném odhadu," říká Šafařík. Pro domy s více byty se vystavuje jeden průkaz pro celou budovu, ale je možné ho mít i pro jeden byt. V praxi lze očekávat, že majitel bytového domu pořídí jeden průkaz pro celou stavbu.

Průkaz bude platit 10 let ode dne jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny. Jestliže jej nepořídíte, a přesto nemovitost prodáte či pronajmete, vystavujete se postihu až ve výši 50 tisíc korun. Seznam auditorů najdete na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu www.mpo-efekt.cz či Asociace energetických auditorů www.aeaonline.cz.

Přečteno: 1 x

Tagy: energetická náročnost,energetický štítek nemovitosti

Přihlášte se k odběru Realitního zpravodaje

Přihlášení k odběru Realitního zpravodaje

Čtěte také:

Zlevňují se další byty, slevy mohou pokračovat
2009-02-25 08:52:57
Developeři na začátku roku lákají na akční slevy nových bytů
2009-01-08 13:46:26
Prodej bytů v lednu razantně poklesl
2009-02-04 10:01:23




Zpět na seznam článků

Zpět na úvodní stranu