Kupte si byt se slevou. Developeři nabízejí i auto
Realitní zpravodaj - zprávy ze světa realit a financí
iDNES.cz - Alice Kupčeková , 2009-02-02 13:02:16
Dobře už bylo, mohou konstatovat realitní kanceláře a developeři. Realitní trh je v útlumu, lidé se nechtějí v nejisté době pouštět do nákupu bytů a domů. Co se bude s nemovitostmi dít?
1. Hypotéku už nedostane kdekdoZískat hypotéku je složitější než loni, banky jsou přísnější, více lustrují finanční situaci žadatelů. Například Komerční banka nyní zastavila poskytování hypoték bez doložení příjmů.
Daleko obtížnější je také získání úvěru bez vlastní hotovosti, tedy takzvané stoprocentní hypotéky. Spíš počítejte s tím, že vám banka přiklepne sedmdesát či osmdesát procent z ceny nemovitosti. To znamená, že zbytek budete muset vytáhnout z kapsy.
Pokud například budete žádat o hypotéku u GE Money Bank, v roce 2008 byste s čistým měsíčním příjmem 15 tisíc korun získali úvěr na 1,5 milionu korun. V roce 2009 vám banka za stejných podmínek půjčí jen 1,3 milionu korun.
U některých bank jsou hypotéky také dražší, než byly koncem roku. Kdyby si například svobodný a bezdětný muž s čistým měsíčním příjmem 17 tisíc korun vzal hypotéku na 1,2 milionu korun se splatností 20 let a délkou fixace pět let u LBBW Bank CZ, v prosinci 2008 by měsíční splátka byla 7 800 korun a roční úroková sazba 4,75 procenta.
V lednu 2009 už by splátka narostla na 8 336 korun a úrok na 5,26 procenta. Pokud by se úrok a splátka za celých dvacet let splácení nezměnily - zaplatil by tedy nakonec o téměř 130 tisíc korun víc. Některé banky však úroky naopak snížily, například Komerční banka,UniCredit Bank, u některých hypoték i mBank.
Na tom, zda budou v průběhu roku hypoteční úvěry levnější, či ne, se odborníci neshodnou. "Úrokové sazby budou nižší," říká analytička Markéta Šichtařová z Next Finance.
Jiný názor má Pavla Hávová z Hypoteční banky: "K významným změnám u sazeb hypoték nedojde." Vývoj úroků bude záležet na ekonomické situaci i úpravách sazeb ČNB. K oživení trhu, který krize tlumí, by nižší úroky pomohly.
"Na rozdíl od hypoték se dostupnost úvěrů ze stavebního spoření nijak zvlášť nezmění. Stavební spořitelny mají dlouhodobě stabilní úrokové sazby úvěrů," uklidňuje Miroslav Hiršl ze stavební spořitelny Modrá pyramida.
Může se stát, že kvůli ekonomickým potížím budou mít někteří lidé problémy úvěry na bydlení splácet. Pokud někdo zjistí, že na splátku nemá, měl by hned informovat banku a pokusit se dohodnout na snížení či odkladu splátek.
2. Slevy až půl milionuVýrazně vydělat mohou lidé, kteří nekoupili nemovitost loni, ale nechali to na tento rok. Není výjimkou, když sleva u nového bytu dosahuje i několik set tisíc korun, například Central Group šel s cenou dolů až o půl milionu korun.
Někteří developeři nabízejí k bytu také auto. Je to třeba Finep, který každému, kdo si u něj koupí na únorové výstavě Bydlení byt, věnuje Škodu Fabia.
V Česku letos vyroste méně rodinných a bytových domů, protože developerské firmy, které si od bank půjčují na výstavbu, mohou mít problémy. Některý z projektů mohou dokončit se zpožděním, nebo vůbec ne.
Developera je proto důležité vybírat pečlivě. Dávejte přednost firmám, které na trhu působí dlouho. Je dobré se také předem informovat u předchozích zákazníků.
Kupovat byt od malé společnosti, která se může prokázat jen spoustou rozestavěných projektů, je velice riskantní. - čtěte Jaké nemovitosti se v roce 2009 vyplatí kupovat a prodávat.
3. Klesne zájem o vlastní bydleníLidé nebudou tolik kupovat rodinné domy a byty do vlastnictví. Buď kvůli tomu, že nedosáhnou na hypotéku, nebo proto, že mají obavu, co s jejich peněženkami a účty udělá hospodářská krize.
"Ubývá také lidí do třiceti let věku, kteří si vlastní bydlení pořizují nejčastěji," přidává další důvod Jiří Pácal z investiční firmy Central Europe Holding.
Přesto se může v průběhu roku stát něco, co přiměje lidi nákup nemovitosti opět risknout, například přijde výhodná nabídka.
"Třeba se některé realitní fondy rozhodnou zbavit se i se ztrátou držených nemovitostí, aby rychle získaly hotovost. Jen v Praze by mohlo přijít na trh více než 10 tisíc bytů," uvádí příklad David Černík z Maxima Reality.
Nedostatek financí a snaha šetřit způsobí, že lidé letos nebudou bydlení ani renovovat. "Přitom v roce 2010 skončí snížená sazba daně z přidané hodnoty na opravy a modernizace," upozorňuje Jiří Pácal.
4. Více lidí půjde do pronájmuRealitní makléři čekají, že zájem o pronájmy poroste, více lidí si nebude moci dovolit vlastní bydlení. "To povzbudí developerskou výstavbu bytových domů, v nichž se budou byty pronajímat, ne prodávat," myslí si Jiří Fajkus z realitní společnosti Real Spektrum.
Přečteno: 1663 x
Tagy:
Přihlášte se k odběru Realitního zpravodaje
Nařízení vlády č. 258/1995 Sb., kterým se provádí občanský zákoník |
2011-01-27 14:28:29 |
Ministerstvo spravedlnosti chystá nový občanský zákoník |
2011-03-09 23:50:44 |
Dnes je výhodnější si bydlení jen pronajmout |
2009-02-17 09:58:33 |